دسته
آرشیو
آمار وبلاگ
تعداد بازدید : 835
تعداد نوشته ها : 2
تعداد نظرات : 0
Rss
طراح قالب
محمدرضا عابدي
مایا Maya 
 مایا میشه گفت قویترین نرم افزار و یا بهتره بگم تجاری ترین نرم افزار سه بعدی دنیا است. این نرم افزار محصول شرکت Alias wavefront بود که چند سالیه توسط Autodesk تولید کننده باسابقه نرم افزار معروف Autocadخیداری شده و با اون ادغام شده. انیمیشن های معروف دنیا اکثرا با این نرم افزار ساخته می شوند ولی ممکن است از برخی پلاگین ها (افزونه ها) برای بالا بردن کارایی و یا افزودن برخی جلوه های اضافه برای این نرم افزار استفاده شود.
تری دی استودیو مکس 3dStudio Max
مکس نرم افزار دوم از نظر کارایی و نرم افزار اول از نظر استفاده در ایران است.( البته این مقامها که من به این نرم افزارها میدم صرفا سلیقه ای هستند.) و توسط اتودسک Autodesk که سازنده مایا نیز هست تولید می شود.
مکس از اولین نرم افزارهای سه بعدی دنیا است و بعد از انتشار مکس نسخه یک توسط شرکت kinnetix (نمیدونم املاش درسته یا نه) این شرکت توسط اتودسک خریداری شد. اتودسک سه سال پیش الیاس ویوفرانت Alias wavefront رو هم خرید ولی امید همه مکس کارها برای ادغام مایا و مکس هنوز نا امیده و مستقل تولید میشن.(البته دلیلی هم برای ادغامشون وجود نداره)
به هرحال مکس در ایران کاربرهای زیادی داره و کسی چندان دنبال مایا نرفته. ولی به نظر من که دو سه سال با هر کدوم کار کردم مایا روانتر و ساده تر از مکسه
سافت ایمیج Soft image
این نرم افزار طبق شنیده ها مال مایکروسافته و از اولین ها محسوب میشه. در فیلمسازی آمریکا برای خلق جلوه های ویژه کاربردهای زیادی داره و از انیمیشنهایی که با اون ساخته شده میشه به Happy Feet اشاره کرد. در هالیوود از این نرم افزار خیلی استفاده میشه. من با این نرم افزار کار نکردم و اطلاعات چندانی هم ندارم.
لایت ویو Light Wave
این نرم افزار هم طبق شنیده ها ظاهرا کابری ساده ای داره. ولی چون باهاش کار نکردم چندان اظهار نظر نمی کنم.
سینمای فوردی(چهاربعدی) Cinema 4D
بازم طبق شنیده ها این نرم افزار با تکنولوژی Raytrace که بعدا براتون توضیحش میدم خیلی جوره و از اینرو صحنه هایی که دارای انعکاس و انکسار باشه خیلی سریع رندر Render میکنه.(رندر Render به عملیاتی گفته میشه که نرم افزار مجموعه مدلها، مواد material و نور و بافت و ... رو که تشکیل دهنده یک صحنه هستند رو با هم محاسبه و یه تصویر خروجی رو ارائه میده که مجموعه این تصاویر پشت سر هم تشکیل دهنده انیمیشن ماست)
البته نرم افزارهای دیگه ای هم هستند که بعدا براتون توضیحاتی در موردشون میدم. 


دسته ها :
جمعه پانزدهم 3 1388
X